niedziela, 6 stycznia 2013

Dziś Soczelnik...

...czyli Wigilia Bożego Narodzenia w kościele prawosławnym. Nazwa "Soczelnik" pochodzi od słowa „socziwa" na określenie gotowanej pszenicy polewanej miodem. Potrawa ta jest poprzednikiem współczesnej kutii, zawsze obecnej na wigilijnym stole.
Według zasad cerkiewnych, Socziwa jest dniem ścisłego postu, kiedy można spożywać tylko namoczone i rozgotowane ziarna pszenicy lub ryżu, a także bób, groch i warzywa. Według tradycji Post kończy się z nastaniem zmroku lub po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdy symbolizującej gwiazdę Betlejemską.
Tak więc Wigilia prawosławna w swej treści niewiele różni się od katolickich tradycji: jest stół wigilijny z dwunastoma postnymi potrawami, jest sianko, jest choinka. Różnica polega na tym, że prawosławni nie dzielą się opłatkiem, ale tzw. prosforą, czyli przaśnym chlebem.

W nocy wierni kościoła prawosławnego udadzą się na wielogodzinne nabożeństwo
Uważa się, że prawosławną wigilię w Polsce obchodzi ok. 600 tys. wiernych.

źródło: http://kpunews.com/ru/news/20130106/13901.html
słowniczek
wigilia - Сочельник
Boże Narodzenie - Рождество Христово
post adwentowy - Рождественский пост


3 komentarze:

  1. It's actually a nice and helpful piece of info. I am happy that you shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.
    My page - http://www.online-radioportal.de/radio-genre-techno

    OdpowiedzUsuń
  2. Z chęcią przeczytałbym o tradycjach i zwyczajach tych jednak innych świąt niż u katolików, dlatego że oprócz wigilii trwają one przecież 3 dni.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak miało byc w pierwotnym zamiarze - miałam uzupełnić materiał, ale z powodów osobistych nie miałam czasu tego zrobić. Jak tylko pojawi się taka możliwość, dodam materiał, nawet jeśli będzie po terminie.

    OdpowiedzUsuń