sobota, 14 kwietnia 2012

Wielkanoc prawosławna


Светлая Пасха
ОтправитьОпубликовать в блогеЯндекс.Открытки


Post w okresie wielkanocnym składa się z Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia (Страстная неделя). Uwielbienie w Wielkim Tygodniu ma dla wierzących prawosławnych szczególne znaczenie a post w Wielkim Tygodniu jest szczególnie ciężki.

Wielki Poniedziałek. W tym dniu wspomina się starotestamentowego patriarchę Józefa, sprzedanego przez braci do Egiptu, jako prototyp cierpienia Jezusa Chrystusa.

W Wielki Wtorek wspomina się Jezusa, faryzeuszy i uczonych w Piśmie oraz opowiedziane przez Jezusa przypowieści: o podatku dla Cezara, zmartwychwstaniu umarłych, Sądzie Ostatecznym, o dziesięciu pannach oraz o talentach.

W Wielką Środę upamiętnia się zdradę Zbawiciela przez jednego z dwunastu apostołów - Judasza Iskariotę. Należy również pamiętać o jawnogrzesznicy, która własnymi łzami obmywa stopy Chrystusa i namaszcza je szlachetnym olejkiem – jest to symbol przygotowania Jezusa do pochówku.

Wielki Czwartek to wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, umycie nóg apostołom przez Chrystusa, modlitwa Chrystusa w Ogrójcu i zdrada Judasza.

Wielki Piątek to wspomnienie sądu nad Jezusem, ukrzyżowania i śmierci na krzyżu Zbawiciela. Na porannej mszy czytanych jest 12 Ewangelii Świętej Męki Chrystusa. Wieczorem śpiewany jest kanon o ukrzyżowaniu Pana i «На плач Пресвятой Богородицы» ("lament Najświętszej Maryi Panny"). W prawosławiu, od zachodu słońca do północy w Wielkanoc nie spożywa się niczego.

Wielka Sobota to wspomnienie złożenia Chrystusa do grobu. Tego dnia błogosławi się żywność, a w Jerozolimie ma miejsce Cud Świętego Ognia.


I jeszcze tutaj na temat Cudu. Całkiem ciekawe....

Zauważyłam, że poszukiwane są teksty na temat Paschy po rosyjsku. Zamieszczam zatem kilka poniżej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz